קניונים מסחריים: המגמה, העתיד וכושר המשיכה

נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים בע”מ

11 אוק’ 2009

קניונים מסחריים: המגמה, העתיד וכושר המשיכה
מהו הקניון המסחרי הבא? כיצד נתכנן כך שנתחרה בהצלחה בכמות הולכת וגדלה של קניונים ושטחי מסחר אחרים הנלחמים בקניבליזציה על כיסו של הצרכן? לשאלה זו ישנן כמה תשובות ידועות ומוכרות, ולאחרונה אנו אף עדים לאופנה של קניונים בני 100,000 מ”ר ויותר (באסיה ובאירופה המזרחית בעיקר), המשולבים במגה אטרקציות. אך, עדיין, החוויה בכולם נותרת ללא שינוי. הקניונים דומים, ברובם, אלו לאלו – אותן חנויות (“מותגים”), אותו חניון אינסופי, למרות העיצוב השונה. חלל מעוצב ואלגנטי בעל גג שקוף, או קופסא סגורה ורצופת דוכנים. הדמיון בין הקניונים נותר בעינו ונובע מכך שזהו מבנה חד-מימדי, פונקציונאלי מאוד, דל בתוכן ואינסטנטי.

מהכרח לכוח
שינויי המדיניות לאחרונה בעולם ובישראל, המכוונים אותנו לחזרה לעיר, לבנייה בת-קיימא ולבניה ירוקה, מדאיגים משקיעים של פרוייקטים מסחריים שהורגלו בבניית קניונים מסורתיים, אולם מגמות אלו יכולות דווקא להטיב עם התוצר – סביבת הקניות – שמציע היזם לצרכנים, ואף להשפיע לטובה לאורך זמן על השקעתו.
בזמנים אלו, בהם התחרות בין האזורים המסחריים עזה מתמיד, סביבת הקניון הישנה, החד מימדית, הנגישה אך ברכב פרטי ושאינה מגובה בעירוב שימושים משמעותי, הן בהשקעה והן בהפרייה ההדדית, הינה נחותה מזו המעודכנת ממנה. פרויקטים חדשניים, החסכוניים באנרגיה, מים, תפעול לאורך זמן, הקשורים היטב לקהילה ולתחבורה מסוגים שונים, פשוט יתחרו טוב יותר, ירוויחו יותר ולאורך זמן לעומת אלו “המסורתיים”.

עירוב שימושים
אמנם, גם בחלק מהקניונים ה”רגילים” יש עירוב שימושים מסויים. בדרך כלל, עם כמות קטנה של פונקציות פנאי/בילוי או משרדים, אך אין זה די בכדי ליצור חוויה רב-מימדית אמיתית. בעיר נוצרת החוויה על ידי עירוב של מספיק מרכיבים, תכנים, נושאים, זמנים, רובדים וכו’. סביבת קניות שרוצה ליהנות מעומק רב-מימדי אמיתי צריכה לתת במה של ממש לאינטרסים נוספים, מעבר לאלו של התפעול הנוח והנכון של המכירה והקניה. לא מספיק לערב פונקציות נוספות, ציבוריות או פרטיות, צריך לתת להם מקום וביטוי של ממש. דהיינו, לפנות להם שטחים וצורה ברחוב הראשי, במול, בכיכר וכו’, ולאפשר גם לפונקציות הנוספות פעילות טובה בדרך שנראית, לכאורה, כעומדת בקונפליקט מסויים עם המסחר, אך בטווח הארוך תאפשר יצירת סביבה עירונית מסחרית מושכת, מוצלחת ויציבה לאורך זמן.

קנ”מ אנושי
יש לזכור גם את חשיבות הקטיעה (או הקנ”מ). דהיינו: לחלק הכל למרכיבים יותר קטנים, כמו בעיר, בכדי לחבר את המקום לסביבתו, כך שהחוץ יכנס פנימה והפנים ייצא החוצה, בשילוב צמחיה ואור, כדי שהאדם ירגיש נוח.

חיבור וקישוריות
מגמת העירוניות ברורה: יותר ויותר אנשים חיים ויחיו בערים, בעולם בכלל ובישראל בפרט. חשיבות התחבורה הציבורית תלך ותעלה, אנשים ילכו יותר וידוושו יותר. פרוייקט שיידע לקשור את עצמו לכמה שיותר צורות של נגישות, יצליח יותר לאורך הזמן. ובמטבע ההפוך: גם מרכזים מסחריים פנים-עירוניים, כגון רחובות מסחריים, צריכים לפתור לעצמם את בעיות הנגישות מכל הסוגים, כולל החניה.

בניה ירוקה
“בניה ירוקה” אינה רק סיסמא אופנתית, היא חלק מתכנון נכון ומסודר, שלוקח בחשבון את מכלול המרכיבים של הפרוייקט: האתר, האקלים, הפרוגרמה, הבניה, התהליך, האחזקה השוטפת של הפרוייקט וכדומה, באופן שיחסוך כסף ומשאבים לכל אורך חיי הפרוייקט. כתוצר לוואי חיובי, גישה זו מבליטה את נתוני השטח הטבעיים, המקום, האקלים והקהילה, ואף עוזרת להגדיר את ייחודיותו של הפרוייקט, ומציבה אתגרים ייחודיים, שלא פעם מתבטאים באופן יצירתי ועיצובי.

סיכום
המרכיבים: עירוב שימושים אמיתי (ושונה מקניון לקניון), קישוריות לעיר ולקהילה, קנ”מ אנושי והתייחסות למרכיבים הטבעיים של האתר, יחד עם כושר ההמצאה של הצוות המתכנן והיזם יכולים ליצור מקומות שונים ומיוחדים שבהם ייהנו הצרכנים לקנות לאורך זמן.

נכתב ע”י: אדר’ נעמה מליס

avishy10
Author: avishy10

ממוקדי המטרה, המתלהבים וחובבי הבילוי החברתי: מי הם? מה הם אוהבים לקנות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סגור

תגובות אחרונות

  סגור סל הקניות שלי
  סגור מועדפים
  Recently Viewed Close
  סגור

  סגור
  Navigation
  קטגוריות
  דילוג לתוכן