כיצד נאתר נכסים מסחריים?

כל מי שעוסק בהשקעות נדל”ן, ובעיקר בנדל”ן מסחרי, מודע לחשיבות הרבה של איתור נכס מניב וכדאי להשקעה. נכס זה נדרש לעמוד במספר קריטריונים מחמירים…

כל מי שעוסק בהשקעות נדל”ן, ובעיקר בנדל”ן מסחרי, מודע לחשיבות הרבה של איתור נכס מניב וכדאי להשקעה. נכס זה נדרש להיות בלוקיישן אטרקטיבי ובעלויות העומדות במסגרת התקציב של המשקיע. כמו כן, חשוב לבדוק את מצב הנכס, התשתיות שלו ומידת ההשקעה בשיפוץ על מנת להשביחו.

לוקיישין כבסיס לאיתור נכס מסחרי

הפרמטר הראשון לאיתור נכס מסחרי הוא המיקום שלו. ככול שנכס ממוקם באזור יותר מסחרי ומבוקש כך גדלים הסיכויים לקבלת תשואות גבוהות, וכך גם יהיה מהיר וקל יותר להשכירו. זיהוי לוקיישן טוב לנכס מסחרי מצריך הבנה מעמיקה ועדכנית בענף נדל”ני זה, ובהתאם לאופיין של עסקאות נדל”ן נוספות שבוצעו באזור. מעבר לכך, יש לבחון כל נכס בהתאם להיותו ממוקם באזור מרכזי וסמוך לצירים תנועה גדולים, וכמו כן לבדוק את תדירות התחבורה הציבורית באזור, תנועת העוברים ושבים, מרכזים מסחריים, בנייני מגורים ומבנים נוספים הקיימים באזור.

עלות הנכס בהשוואה לתשואותיו

חשוב לדעת כי שטחים מסחריים באזורים מרכזיים גם עולים לרוב הרבה יותר כסף. לכן יש לבדוק אם העסקה כדאית לאחר קיזוז כל הוצאות הרכישה, ההשבחה והמיסוי, ותוך כמה זמן תחזיר את עצמה. יש לציין כי לעיתים השקעה נכונה במיקום פחות מרכזי ופחות יקר שיש עבורו הטבת מדינה, עשויה להעניק תשואות עוד יותר משתלמות. יחד עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו באופן יסודי ומקצועי. כמו כן, חשוב לבחון ברשויות המקומיות אם קיימים או שניתן לקבל עבור הנכס היתרי בנייה, אשר יאפשרו להגדילו ולהשביחו בעתיד.

בחינת תוכניות עתידיות באזור הנכס

מלבד בחינת כדאיותו של הנכס, מומלץ גם לבחון תוכניות פיתוח הקיימות באזורים שונים, אשר יעלו את ערך הנכס המסחרי בעתיד. את התוכניות ניתן לבחון ברשויות המקומיות בוועדות תכנון ופיתוח, וכך להבין אם קיימות תכניות להתחדשות עירונית, או להפשרת קרקעות לצרכי מסחר בקרבת האזור המבוקש. לא אחת ניתן לאתר נכסי מסחר שכיום הינם זולים ופחות אטרקטיביים, אך אמורים לעבור בעתיד הקרוב מתיחת פנים שתעלו את ערכם ואת גובה השכירויות בהם באופן ניכר.

מצב הנכס המסחרי

מלבד מיקומו של הנכס, יש גם לבחון את מצבו ואת מידת ההשקעה הנדרשת בשיפוצו. בחינה זו כוללת את מצב החללים הפנימיים של המבנים, ואם יש בהם תשתיות מספקות עבור סוגי העסקים שימוקמו בהם. כמו כן, בשטחים מסחריים ובעיקר עבור משרדים וחנויות, מושם דגש נרחב על חזותו החיצונית של הנכס. בחינת מרכיבים אלו והערכת עלותם תשפיע רבות על הערכת כדאיות ההשקעה בנכס.

בחינת כל מקרה לגופו

ראשית, חשוב להבין כי איתור שטח מסחרי להשכרה משתנה עבור כל משקיע. ההערכות וההחלטות מושפעות מנתונים כמו היקף התקציב, מקורות מימון מהון עצמי או מהלוואות, והתקופה המקסימאלית האפשרית להחזר ההשקעה. קריטריונים אלו ועוד רבים נוספים הופכים כל עסקה לייחודית במאפייניה, ולמי שאין ידע מעמיק בתחום חשוב לקבל הכוונה וייעוץ מקצועיים.

hillel7
Author: hillel7

נכסים מסחריים להשכרה השקעות נדלן
קניון נגיש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סגור

תגובות אחרונות

  סגור סל הקניות שלי
  סגור מועדפים
  Recently Viewed Close
  סגור

  סגור
  Navigation
  קטגוריות
  דילוג לתוכן