איך מתנהל שוק הנדל”ן בישראל

שוק הנדל”ן מהווה מרכיב מרכזי ומשפיע בכלכלה הישראלית, ותנודות בו משפיעות למעשה על כל אזרח במדינה. בשוק זה מתנהלות בכל עת עסקאות שונות מסוגים שונים ויש ללמוד אותו

שוק הנדל”ן מהווה מרכיב מרכזי ומשפיע בכלכלה הישראלית, ותנודות בו משפיעות למעשה על כל אזרח במדינה. בשוק זה מתנהלות בכל עת עסקאות שונות מסוגים שונים, ועל מנת להתחיל ולפעול בו יש להבין תחילה את התנהלותו והגורמים המרכזיים.

הגדרת נדל”ן בישראל

על פי חוק מקרקעין בישראל, נדל”ן (נכסי דלא ניידי) מוגדר כקרקע עם כל שבנוי, מחובר אליה ונטוע בה. לכן, כל מי שיש לו בעלות על קרקע רשאי להחזיק בה או לבצע עימה עסקאות באמצעות הסכמים, ועל פי דרישות החוק. חשוב לציין כי למדינה יש זכות על משאבים טבעיים שבקרקעות ישראל, ובסמכותה להפקיע קרקעות שהתגלו בהם משאבים.

סוגי עסקאות נדל”ן בישראל

על מנת שעסקת נדל”ן תהיה תקפה היא חייבת להתבצע בכתב. ישנם מספר סוגי עסקאות:

 • העברת בעלות – בה בעל נכסים מעביר את הבעלות עליהם לגורם אחר, וזאת עבור תמורה כספית, כמתנה או כירושה.
 • השכרת נדל”ן – עסקאות בהן הבעלים משאיר את הבעלות על הנכס בידיו, ומאפשר לצד נוסף לעשות שימוש בו לתקופה מוגבלת בתמורה לדמי שכירות.
 • חכירה – השכרת קרקע לתקופה של מעל 5 שנים.
 • חכירה לדורות – השכרת קרקע לתקופה העולה על 25 שנים.
 • דמי מפתח – עסקת המשלבת בין שכירות למכירה, בה רוכש הנכס משלם מחיר מאוד נמוך בנוסף לדמי שכירות חודשיים במחיר מוזל וקבוע לכל חייו. ואולם, הנכס אינו רשום על שמו בטאבו. יש לציין כי בימינו סוג זה של עסקאות נחשב לנדיר.

בעלות וניהול קרקעות בישראל

חשוב לדעת כי במדינת ישראל רק כ- 7% מסך הקרקעות מצויות בבעלות פרטית, והשאר בבעלות המדינה שלרוב מחכירה לדורות לגופים פרטיים. מרבית הקרקעות מנוהלות על ידי מנהל מקרקעי ישראל עבור:

 • המדינה – מדובר ב- 72% מכלל הקרקעות בישראל, הכוללות את כול מקורות המים לרבות המים הטריטוריאליים. יש לציין כי המדינה יכולה בתנאים מסוימים לבצע עסקאות נדל”ן ללא אישורו ופיקוחו של מנהל מקרקעי ישראל.
 • רשות הפיתוח – תאגיד ציבורי שאחראי על רכישת, מכירת ופיתוח נכסים.
 • קק”ל- קרן שהוקמה במטרה לרכוש אדמות עבור התיישבות יהודית, ומחזיקה כיום במחצית מהאדמות החקלאיות בארץ.

ניהול עסקת נדל”ן בישראל

עסקת נדל”ן בישראל יכולה להתבצע בין בעלי הנכס לצד הקונה או השוכר, עם או בלי מעורבות של מתווך נדל”ן. על פי רוב עסקאות אלו דורשת מעורבות שמאי על מנת להעריך את מצבו ושוויו של הנכס, וחוקיות בנייתו. בנוסף, נדרשת לעיתים קרובות מעורבות של עו”ד נדל”ן, המברר מיהם בעליו החוקיים של הנכס על פי הרישום בטאבו, אם קיימים עליו שעבודים, עיקולים או הערת אזהרה, וכן מתפקידו לסייע בניסוח חוזה לעסקה. לאחר חתימה על הסכם מכר נדרש הקונה לשלם מס רכישה והמוכר מס שבח, אלא אם כן הם עומדים בתנאים לקבל פטור. לבסוף מבוצעת ברשות המקומית העברת בעלות החותמת ומאשרת את העסקה.

hillel7
Author: hillel7

קניון נגיש
שיווק נכסים, כיצד הוא מתבצע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סגור

תגובות אחרונות

  סגור סל הקניות שלי
  סגור מועדפים
  Recently Viewed Close
  סגור

  סגור
  Navigation
  קטגוריות
  דילוג לתוכן